Vykurovanie domu vôbec nemusí byť drahá záležitosť!

Počas letných horúcich dní málokoho napadne začať riešiť vykurovanie domu, no práve v tomto období by sme sa touto otázkou mali zaoberať čo najviac. Ani sa nenazdáme a vykurovacie obdobie nám bude klopať na dvere. Šťastie praje pripraveným a ani v tomto prípade to samozrejme nie je inak. Pokiaľ chcete zmeniť svoj starý zaužívaný spôsob vykurovania domu alebo staviate nový dom a do zimy v ňom už chcete bývať, je najvyšší čas začať uvažovať nad tým, ako mať doma v zime teplučko a za málo peňazí. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na to, akými spôsobmi je možné vykurovať.

krb

Ekonomické hľadisko je stále na prvom mieste

Vykurovanie domu je otázka, ktorú riešia mnohí z nás, no všetci máme jedno spoločné. Chceme počas vykurovacieho obdobia čo najviac ušetriť. Vykurovanie domu je však potrebné naozaj dôkladne zvážiť. Ešte predtým, ako sa do toho vrhnete naplno a vymeníte zdroj vykurovania, zamyslite sa nad únikmi tepla. Lacnejším variantom môže byť totiž v tomto prípade zateplenie domu alebo výmena starých okien za nové, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že úniky tepla budú menšie a tým pádom nebudete musieť toľko kúriť. Aj toto je riešenie, na ktoré však bohužiaľ mnohí zabúdame. Stavebné práce nás môžu vyjsť o niečo menej ako výmena celého vykurovacieho zdroja.

vánoce

Čím je možné vykurovať dom?

Medzi najčastejšie využívané zdroje tepla patria tieto:

Zemný plyn – hlavnou výhodou je to, že je dostupný stále a netreba ho nikde skladovať. Každý spotrebiteľ má doma takzvaný plynomer, na ktorom môže pozorovať spotrebu. Nevýhodou však môže byť rast ceny zemného plynu.

Elektrina – je využívaná rovnako často ako zemný plyn, avšak je potrebné podotknúť, že v niektorých oblastiach našej krajiny je problém s elektrickými rozvodmi. Navyše elektrická energia je finančne dosť náročná a preto sa nie vždy oplatí.

Uhlie a drevo – výhodou je hlavne nízka obstarávacia cena, no musíte počítať s tým, že skladovať uhlie alebo drevo je náročné. Ak zastávate ekologický spôsob života, vykurovanie domu drevom a uhlím nebude tou najšťastnejšou voľbou.

Ďalšími možnosťami vykurovania domu sú napríklad solárne kolektory, biomasa, tepelné čerpadlá a podobne.

Hľadáte efektívne spôsoby vykurovania domu? Všetko, čo potrebujete vedieť o tejto problematike nájdete na našej stránke http://vykurovanie24.sk/.