Pripravte sa na zimu

Ak máte doma krb, alebo piecku, počas zimy budete potrebovať nejaké to drevo. Nie je podstatné, či takto vykurujete celý dom a ohrievate vodu, alebo ide len o romantický doplnok vo obývacej izbe. V oboch prípadoch je potrebné, aby ste si svoje tuhé palivo vhodne pripravili.

oheň

Aké druhy dreva sú vhodné na kúrenie?

Najväčšiu výhrevnosť má tvrdé drevo z listnatých stromov, napríklad buk, dub, jaseň, alebo hrab. Vhodné je aj drevo z ovocných stromov ako je jabloň, slivka, hruška, ale aj to orechové. tieto druhy obsahujú menej živice, takže sú prirodzenejšie suchšie, navyše nezanášajú piecku ani komín. Fakt, že ide o drevo, ktoré je tvrdšie spôsobuje, že horia dlhý čas, a tak majú lepšiu výhrevnosť.
Drevo z ihličnatých stromov je vhodné skôr na zakladanie ohňa. V prvom rade obsahuje veľmi veľa živice. Druhou nevýhodou je to, že prehorí za veľmi krátky čas.

Čím suchšie tým lepšie

Drevo, ktorým kúrite musí byť stopercentne suché. Nie však iba na povrchu, ale hlavne vo vnútri. Po tom, ako je strom spílený, trvá minimálne dva roky, kým dostatočne preschne. Pritom musí byť uskladnené na suchom mieste, kde je chránené pred priamym dažďom a vzdušnou vlhkosťou. Dostatočné vetranie zas zabezpečí, aby drevo nezačalo plesnieť. Mokré, alebo taktiež vlhké palivo nemá dostatočné výhrevné vlastnosti a navyše para, ktorá vzniká pri jeho horení upcháva komín i všetky rúry.

chata

Stopercentne prírodný materiál

Drevo na kúrenie musí byť čisto prírodné. Preto nikdy nepoužívajte staré dosky, ktoré sú namorené, nafarbené, či nalakované. Opäť by ste si spôsobili problém v podobe upchaného komína, rúr, samotného krbu, či piecky a navyše sa nejedná ani o veľmi zdravé riešenie. pri horení sa totiž chemické látky dostávajú do ovzdušia. Keďže sa tento znečistený dym dostane a do interiéru, budete ho dýchať spolu so vzduchom.