Huawei nalieha na dodávateľov, aby porušili zákon ktorý bude presúvať operácie mimo pobrežia

Čínsky telekomunikačný gigant Huawei povzbudzoval svojich dodávateľov, aby porušili právne predpisy USA tým, že im nariadili presunúť operácie mimo pobrežia v snahu vyhnúť sa americkým sankciám.
V máji vláda USA umiestnila spoločnosť Huawei Technologies na čiernu listinu obchodov, ktorá sa nazýva zoznam subjektov, v súvislosti s otázkami národnej bezpečnosti, čo núti niektorých dodávateľov požiadať o zvláštne licencie na predaj zariadení firmy.Mobil Huawei.jpg
Vláda USA sa však frustrovala obmedzeniami na čiernej listine, aby zabránila dodávateľom zo zahraničia predávať pre spoločnosti, najväčšiemu dodávateľovi telekomunikačných zariadení na svete, informovala agentúra The Guardian minulý týždeň.
V utorok Ross v rozhovore uviedol že tieto frustrácie sa rozšírili na tlak od firmy Huawei, aby presunula svoj dodávateľský reťazec do zámoria.
Huawei „otvorene obhajuje spoločnosti, aby presunuli svoju výrobu mimo pobrežia s cieľom obísť skutočnosť, že sme HW zaradili na zoznam,“ uviedol Ross. „Každý, kto produkt presťahuje konkrétne, aby sa vyhýbal sankcii… ide o porušenie právnych predpisov USA. Preto tu HW povzbudzuje amerických dodávateľov, aby porušovali zákon,“ dodal.
Agentúra The Guardian minulý týždeň oznámila, že vláda US môže rozšíriť svojou právomoc zastaviť viac zahraničných dodávok výrobkov s americkou technológiou spoločnosti Huawei rozšírením dosahu dvoch kľúčových pravidiel na zachytenie ďalších produktov.Čínska vlajka.jpg
Jedno z týchto nariadení, známe ako pravidlo de minimis, určuje, koľko obsahu v USA v produkte vyrobenom v zahraničí dáva vládnej moci právomoc zablokovať vývoz. V súčasnosti je prahová hodnota de minimis pre Čínu stanovená na 25%, čo znamená, že ak americký obsah predstavuje viac ako štvrtinu hodnoty položky, na jeho vývoz do Číny sa vzťahujú americké pravidlá.
Ross odmietol povedať, či sú takéto zmeny pravidiel bezprostredné. Povedal však, že hájenie dodávateľov firmy HW pri dodávkach na mori „označilo problém, ktorým sa zaoberáme,“ to znamená, či je hranica 25% pre Čínu vhodná.
„Či už 25% je vždy ten správny pomer, to je niečo, čo treba vyriešiť, uviedol Ross a dodal, že agentúra vždy zvažovala takéto kroky.