Dôležité práce na záhrade, ktoré by sme mali stihnúť ešte v septembri
September je v záhrade kľúčovým obdobím. Je potrebné odstrániť zvyšky zeleniny a iných rastlín zo záhonov a taktiež všetko poctivo pripraviť na zimu a nasledujúce leto. Na tieto činnosti by ste nemali v prvom školskom mesiaci nikdy zabudnúť.
-
Pokiaľ nám nestihli dozrieť všetky paradajky, je potrebné ich ošetriť prípravkom proti plesniam. Daždivejšie a celkovo vlhšie počasie, im totiž nedovolí dozrieť do červena, pretože odhnijú omnoho skôr.
-
Ak sa na hlúbovej zelenine objavia škodcovia, je potrebné ich odstrániť ešte pred zimou. Pokiaľ ich nie je nadmerne veľa, zvoľte mechanickú cestu. V inom prípade siahnite po postreku.
-
Na prázdne políčka môžeme vysievať ozimné odrody zeleniny.
-
Všetok prírodný odpad zo záhrady kompostujeme. Rastliny napadnuté škodcami, plesňami, alebo inými chorobami, do kompostu nevhadzujeme.
-
Tekvice a cukety, ktoré ešte nedorástli do požadovanej veľkosti, podložíme kartónom, dlaždicami, alebo kúskom dreva. Ranné hmly, spôsobujú nadmernú vlhkosť, takže by nám zhnili.
-
Začíname s výsadbou jesenných odrôd cesnaku, avšak iba vo vyšších a chladnejších oblastiach. Teplota by mala trvalo klesnúť pod desať stupňov Celzia.
-
Prihnojujeme jahody. Taktiež ich môžeme ošetriť proti roztočíkovi a hubovým ochoreniam.
-
Trávnik ešte pokosíme. Pred napadnutím snehu, by mal mať výšku maximálne tri centimetre.
-
Začíname so zberom šípok, arónie, jarabiny a drienok.
-
Na egrešoch a ríbezliach odstraňujeme staré, zdrevnatené časti.
-
Ovocie, ktoré sme už uložili do pivnice, pravidelne kontrolujeme. Ak sa medzi ním objavia pokazené kúsky, odstránime ich, aby sa nám nepokazila celá úroda. Plody, ktoré sa nepokazia do konca septembra, by mali zimu prežiť v zdraví.
-
Vysievať môžeme niektoré druhy mrazuvzdorných letničiek. Patria medzi ne napríklad černucha, mak, alebo stračonôžky. Nasledujúce leto porastú lepšie, ako tie vysadené na jar.