YouTube už čoskoro nebude to čo býval

  • 1. 12. 2019
  • By :
  • 0 Comment
  • Web

Spoločnosť Youtube si už za tých skoro 15 rokov prešla kopou zmien, úspechov, ale aj problémov a nepríjemností. Najnovšie sa ide drasticky meniť spôsob kategorizovania videí a zobrazovania reklám, čo síce najskôr vyzeralo ako jednoduchá záležitosť pre samotných tvorcov, no ukázalo sa, že bude mať dopad na všetkých.surfovať po internete.jpg
Či už pravidelne sledujete svojich obľúbených youtuberov, alebo len pozeráte čo je nové, určite viete o marketingovom systéme stánky. Firmy vám na základe informácií o tom, čo obľubujete, ponúkajú produkty na mieru. Autor videa potom získava určité percento zisku, ktoré vo veľkej miere tvorí jeho celkový zárobok. To by však malo platiť iba pri dospelých. No na internet chodí pravidelne niekoľko tisícok detí. Existuje síce vedľajší web YouTube Kids bez reklám, ale nedá sa poprieť, že ten hlavný stále používajú aj maloletí diváci.
A práve kvôli tomuto dostala korporácia vysokú pokutu – 170 miliónov amerických dolárov. Samozrejme, aby sa vyhli podobným budúcim problémom, museli prísť s reformou. A neprišli práve s tou najlepšou.
Youtuberi sú teraz totižto donútený tvoriť buď len pre deti a prísť o väčšinu peňazí z propagandy, alebo byť len pre dospelých, t.j. príležitostné neslušné slová a vážne témy, opäť prísť o svoj plat z dôvodu nevhodnosti, alebo sa dostať do presného stredu medzi tým: ani príliš detinské, ani príliš dospelé. Zatiaľ čo sa nájdu taký, ktorý so zaradením sa nemajú žiaden problém, pred väčšinou stojí dilema. Mnohé hráčske kanály, animátori či tie zaoberajúce sa figúrkami postáv (ktoré nie sú vždy z rozprávok) sú totižto pol na pol. Nezameriavajú sa na deti, no na druhej strane ich teoreticky môžu pozerať aj ony.ikona siete YouTube.png
Vedenie sa nevyhlo kritike verejnosti za to, že si sabotuje vlastný biznis, najmä preto, že to nie je prvý krát čo prišla s „prelomovým“ predpisom, pričom existovalo aj iné riešenie, ktoré by všetkým zbytočne nesťažilo život.
Každému, kto rozmýšľa nad kariérou influencera či blogera, v každom prípade neodporúčame momentálne sa do toho púšťať. Najlepšie bude počkať minimálne do konca januára budúceho roka, aby sa videlo ako sa celá situácia vyvinie, a určite bude vhodné vyčkať ešte nejaký ten čas aj po tom, kým sa všetko vráti buď do normálu, alebo zabehne s novými pravidlami.