Máte batériu v poriadku?

Vodič, najmä tí, ktorí svoj automobil používajú len ako nevyhnutnú súčasť svojej dopravy z miesta na miesto, podceňujú niektoré závažné skutočnosti. Jednou z nich je aj starostlivosť o akumulátor, teda batériu vášho automobilu. Iste výrobca v návode uviedol poznámku, že sa jedná o takzvaný bezúdržbový produkt. Ale nevysvetlili sme si to zle?

baterie

Bezúdržbové akumulátory… naozaj?

Vysvetlime si teda, čo znamená pojem – bezúdržbový akumulátor. Väčšina akumulátorov obsahuje vo svojom vnútri elektrolyt, ktorý sa svojím používaním postupne znehodnocuje a stráca svoje vlastnosti. Pri klasických autobatériach sa táto skutočnosť riešila dolievaním destilovanej vody do akumulátora. Bolo treba odmontovať niektoré kryty, odmerať hustotu elektrolytu, podľa potreby doplniť kvapalinu. A tomuto sa hovorí údržba akumulátora. Takže bezúdržbový akumulátor nám hovorí v podstate o tom, že nemusíme počas životnosti tejto batérie riešiť dané operácie. Avšak neznamená to, že akumulátor netreba vôbec z času na čas skontrolovať a podľa potreby dobiť. Takže napriek tomu, že máme v našom kufri umiestnený bezúdržbový je akumulátor, môže sa nám stať, že po v zime, kedy sme pravidelne štartovali svoj automobil v mínusových teplotách sa nám naša batéria jednoducho vybila.

nabíjení

Akumulátor máme vybitý. Čo ďalej?

V dnešnej dobe zakúpenie štandardnej nabíjačky automobilového akumulátorov je veľmi jednoduché. Pokiaľ však patríte medzi tých ľudí, ktorí sa nechcú púšťať ani to tak jednoduchých operácií, ako je nabíjanie akumulátora, skúste osloviť niektorého svojho kamaráta či priateľa. Sme si istí, že niekto z vášho okolia si určite bude vedieť s týmto jednoduchým problémom poradiť. Pretože operácia nabíjania akumulátora je naozaj veľmi jednoduchá.
Jediné dve veci, čo na to potrebujete, sú tie, že potrebujete autonabíjačku a potrebujete vedieť typ akumulátora, ktorý máte vo vašom automobile. To je všetko.