Krutá zábava na amerických zabíjačkách

Tradičné zabíjačky majú dlhú tradíciu aj u nás. Organizujú sa väčšinou raz ročne, takmer v každej obci. Ide o ľudovú zábavu, kde sa zabije prasa, z ktorého sa pripravia naše tradičné mäsové pokrmy. Ľudia z dediny sa najedia, niečo popijú a spokojní odídu domov. V Spojených štátoch amerických to však prebieha o čosi inak. Zabíjačky sú tradíciou aj v tejto krajine. Tu ale prebiehajú v omnoho pompéznejšom štýle. Ide o podujatia, na ktoré prichádzajú stovky až tisícky ľudí. Väčšinou sa odohrávajú na štadiónoch, alebo v iných obrovských objektoch. Organizátori jednej z nich, to tento rok však trošku prepískli.

prase

Krutý sprievodný program

Zabíjačka v Mexickom San Antoniu sa tento rok trochu zvrtla. Jej organizátori totiž pre návštevníkom pripravili netradičný sprievodný program. Prasatá rôznych veľkostí boli vypúšťané do kruhovej manéže. Úlohou súťažiacich bolo zvieratá odchytiť holými rukami a vložiť do vreca. Na prvé počutie sa nemusí táto akcia javiť ako niečo extrémne. Ak si však pozriete zábery z tohto lovu a máte iba trochu svedomia, pochopíte, veľmi rýchlo pochopíte, že sa nejedná o žiadnu zábavu.

Zvieratá sú najprv natlačené v tesných klietkach. Hluk, krik a iné nepríjemné podnety ich privádzajú do šialenstva. Následne sú vypustené do manéže kde k nim súťažiaci pristupujú doslova, ako ku kusu slaniny. Sú kopané, mlátené, ťahané za nohy a uši. Nie jedno z prasiat po vypustení, v plnej rýchlosti narazí do betónového múru, čo mu spôsobí otvorené rany na celom tele. Je smutné, že na túto zábavku sa pozerajú aj deti. Dokonca sa jej aj priamo účastina. Na túto skutočnosť upozornila organizácia PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). V súčasnej dobe už podnikajú príslušné kroky proti tejto krutej zábave.

prasátko

Zamyslime sa

Niektorí si možno povedia, že na takomto správaní nie je nič neetické. Hospodárske zvieratá boli predsa „vymyslené“ na to, aby sme ich zabili a zjedli. Nikde však nie je napísané, že tieto tvory musia najprv trpieť a byť týrané. Aj keď zvieratá pre niekoho predstavujú iba kus mäsa, v skutočnosti cítia bolesť aj strach.