Adventný veniec

Moja babička mala vždy v izbe na krásnom bielom ľanovom obruse ručne vyšívaný červený štvorec zdobený zvončekom a zlatou stuhou. Na tomto čestnom mieste bol v čase adventnom položený ručne robený veniec so štyrmi sviecami. Okolo boli vlašské orechy a jablká zo záhrady. Imelo a ihličie tvorili základ venca . Niekedy aj zopár šípok, vrak pre farbu a zdravie v rodine.
Chodím po obchodoch a pomaly zháňam vianočné darčeky pre každého. Len aby som na niekoho nezabudla !adventný veniec z ihličia.jpg

  • Kozmetiku
  • Knihy
  • Oblečenie
  • Kávu
  • Hračky

Čo tak ešte kúpiť ? Ako komu ulahodiť ? Čo ešte deti nemajú ? Po čom túžia ? Otázky sa predháňajú v hlave .
Oči sa mi zastavia odrazu na adventnom venci vo výklade kvetinárstva. Naháňam všetko, naháňam veci, ale… Spomenula som si na svoju babičku. Nepamätám si veru, žeby behala po obchodoch a čosi zháňala. Pamätám si na je stoický pokoj, čistotu a vôňu vianočných koláčikov, ktorými nás obdarovala.  Všetci sme si pred sviatkami niesli do svojich domovov koláčiky, sušené huby do“ máčanky“, sklo kyslej kapusty, vrecko plné načistených orechov, vrecko sušených slivák a hrušiek. Fľašu domácej slivovice a malinového sirupu. Boli to veru najväčšie dary. Niet dnes daru, ktorý by ma veru potešil viac ako tie obyčajné dary od babičky.
Slza mi steká nevdojak po líci. Spomienka na babičku ma opäť raz zastavila. Vchádzam do kvetinárstva a kupujem adventný veniec a ešte jednu sviečku navyše. Zastavím sa ja veru na cintoríne a zapálim sviečku, aby babička videla, že na ňu aj po rokoch s láskou myslím.slovenská vianočná klasika.jpg
Kráčam odrazu pomaly a v duchu si spievam akúsi vianočnú melódiu. Vianoce nie sú o zhone a varení, ani o darčekoch. Zrazu mi je dobre na duši!
 Aj vy máte spomienky, ktoré Vás prinavrátia vždy na zem ? Zaiste áno! Ak by predsa len kde tu chýbali tak sa zahľaďte do svetla sviečky na adventnom venci a hádam vás to pohladí na duši.