Škôlka alebo starí rodičia?

  • 29. 11. 2018
  • By :
  • 0 Comment
  • Deti

Niektorí rodičia sa rozhodnú svoje deti neprihlásiť do škôlky, ale ich predškolskú výchovu nechať na seba, či starých rodičov. Ak sa na toto rozhodnutie pozrieme z hľadiska vzťahov v rámci rodiny, či celkového pokoja našich ratolestí, jedná sa určite o tú najlepšiu možnosť. Problémom však môže byť nástup na povinnú školskú dochádzku. Ako sa teda rozhodnúť čo najlepšie?

čtení

  1. Nezabudnite na pravidelný REŽIM. Vstávanie v danú hodinu, doobedňajšie činnosti, obed, spánok, hra. Všetko musí fungovať v rovnakom tempe. V inom prípade sa vaše deti nikdy nenaučia, že deň má istý harmonogram. Pri nástupe do základnej školy, by mohli mať problém s dodržiavaním niektorých pravidiel, ako napríklad stanovený čas vyučovacej hodiny, prestávok, či ranným vstávaním.
  2. SOCIALIZÁCIA je u detí veľmi dôležitá. Potrebujú si zvyknúť na kolektív ostatných detí, v ktorom fungujú určité pravidlá. Deti musia napríklad pochopiť, že ak sa niekto hrá s hračkou, nemôžeme ju mu vziať kedy sa nám zachce, alebo že požičiavanie vecí je normálne a správne. Berte ich preto pravidelne na detské ihrisko, alebo k sebe pozvite priateľov s deťmi. Kontakt medzi deťmi je navyše potrebný aj kvôli budovaniu imunity. Práve v škôlke deti prekonajú väčšinu „povinných“ chorôb, napríklad také ovčie kiahne.

hraní

  1. Nezabúdajte na EDUKAČNÉ činnosti. Nestačí ak sa deti budú hrať od rána do večera. Je potrebné s nimi čítať, cvičiť, venovať sa výtvarným činnostiam a v neposlednom rade im vysvetľovať všetko, čo ich zaujíma. V škôlke sa naučia napríklad základné pohybové zručnosti ako je beh, správna chôdza a niektoré cviky. Rovnako dôležitý je rozvoj jemnej motoriky, ktorú nevyhnutne potrebujú pri písaní v prvom ročníku. Pravidelne s nimi spievajte, počúvajte hudbu a tancujte. Je dobré ak si tieto veci dobre naštudujete, alebo sa poraďte s detským psychológom, či učiteľkou.