Postrach zvaný rakovina

Na to, aby ste rakovinu semenníkov úspešne vyliečili je dôležité ju včas diagnostikovať. Práve preto je najdôležitejšie to, aby ste venovali dostatok času samovyšetreniu. Nemyslite si, že tento typ rakoviny postihuje len starších mužov – čoraz častejšie sa toto ochorenie diagnostikuje u chlapcov v období dospievania.

rakovina

Kedy spozornieť?


Prvým a súčasne najčastejším príznakom býva zväčšenie jedného zo semenníkov. Zväčšený semenník môže byť na dotyk hladký, alebo aj hrboľatý. Zväčša takáto zmena nebýva bolestivá, môže sa však zdať tuhší ako obyčajne. Veľa pacientov sa sťažuje na pocity plného a ťažkého mieška. Taktiež môžu byť tieto zmeny sprevádzané bolesťou brucha či krížov. Veľa z pacientov sa sťažuje na to, že sa im náhle zväčšili prsníky a postupne strácajú chuť na sex.

konzultace

Čo sa deje u lekára?


Vyšetreniu semenníkov sa venuje lekár špecialista, zvaný urológ. Najprv prešetrí hmatom zdravý a neskôr postihnutý semenník. Je všeobecne známe, že nádor neprepúšťa svetlo, a preto je možné, že vám urológ na miešok namieri svetlo. Neskôr nasleduje vyšetrenie ultrazvukom. Prístroj, ktorý na postihnutú časť tela prikladá lekár vysiela špeciálne vlny, ktoré premietajú na obrazovku to, čo sa v semenníkoch nachádza. Určite sa nevyhnete ani vyšetreniu krvi.

Čo obnáša liečba?


Ak podozrenie aj po predchádzajúcich testoch pretrváva, budete musieť podstúpiť odobranie tkaniva. Toto vyšetrenie sa prevádza v celkovej anestézii. Operujúci lekár vám v oblasti slabín urobí malý rez, cez ktorý z mieška vytiahne semenník a jeho ostatné časti a odoberie malý kúsok tkaniva.
Pri väčšine typov rakoviny semenníka je prvou a zároveň najistejšou voľbou odstránenie jedného z postihnutých semenníkov. Tento zákrok nijako neovplyvní vaše šance na splodenie dieťaťa, pretože je možné zachovať jeden plne funkčný orgán. Namiesto odstráneného orgánu vám vložia silikónovú protézu, čiže umelý semenník. Po tomto zákroku nemáte žiadne trvalé následky a preto vás hneď po niekoľkých dňoch môžu pustiť domov.