Nepovinná výbava auta, ktorá sa vždy zíde

Vodiči si už tak nejak zvykli na to, že v aute nosia len to, čo im určuje zákon, teda takzvanú povinnú výbavu. Poznáme však niekoľko vecí, ktoré síce v aute mať nemusíte, no ak ich tam mať budete, tak to nebude na škodu. Staré auto, na ktorom je pripnuté ťažné lano

Začnime tým povinným

Na začiatok si povieme, čo v auta mať musíte. Aktuálna povinná výbava, vyzerá takto:

  • Lekárnička( pozor, zákon určuje aj to, čo presne musí obsahovať )
  • Výstražný trojuholník
  • Reflexná vesta
  • V minulosti to bolo tak, že ste boli povinní, so sebou nosiť aj haver a kľúč na výmenu pneumatiky, plus rezervu. Dnes máte ale na výber. Buď budete so sebou nosiť tieto veci alebo si do auta vložíte sadu na lepenie pneumatík.

Terénne auto so zapnutými prednými svetlami, zaparkované na piesku a západ slnka
Čo sa v aute určite oplatí mať

Okrem povinnej výbavy, poznáme aj takzvanú odporúčanú výbavu. Ide o veci, ktoré v auta mať nemusíte, no nie sú naozaj na škodu.

  1. Ťažné lano: Predsa len, ak dôjde k závažnejšej poruche, auto po svojich do autoservisu neodíde. Môžete samozrejme zavolať odťahovú službu, no tá niečo stojí. Ak máte známeho, ktorý vás vie pripnúť za svoje auto a odtiahnuť „do bezpečia“, ide určite o lacnejšie riešenie. Bez ťažného lana to však nepôjde.
  2. Menič napätia 12V 220V: Toto zariadenie síce žiadnym spôsobom nepomôže vášmu auto, no vy, ho jednoznačne oceníte. Slúži na to, aby ste si v aute vedeli dobiť mobil alebo notebook. Má samozrejme i iné využitie, no ak hovoríme o praktickej výbave v aute, tieto dve veci, vám jedného dňa určite padnú vhod.
  3. Náhradné žiarovky:Tie už síce nie sú súčasťou povinnej výbavy ( v minulosti boli ), no v aute, by ste ich určite mali mať, a to hlavne vtedy, keď jazdíte na dlhšie trasy počas noci. Ak vám „odíde“ jedno svetlo tri kilometre od domu, nie je to až tak veľký problém. Pokiaľ sa tak, však stane tristo kilometrov od domova navyše niekde uprostred diaľnice, asi i sami uznáte, že náhradná žiarovka sa zíde.