Metličky, ktoré nikto nevidí rád

Budeme hovoriť o metličkách na nohách, teda o prvom štádiu kŕčových žíl. Aj keď mnohí ľudia práve toto štádium podceňujú, ide o moment, kedy sa toto ochorenia dá podchytiť najlepšie. V ďalších štádiách to bude totiž už o niečo horšie.Žena leží na drevenom móle s vystretými nohami nad vodou

Ako ich odhaliť

U mňa sa metličky po prvýkrát objavili ešte pred osemnástkou. Vedela som veľmi dobre o čo ide, pretože s kŕčovými žilami bojovala už moja mama. Ak však to „šťastie“ nemáte, teda ak nikto z vášho okolia týmto ochorením netrpí, vlastná diagnostika môže byť o niečo náročnejšia.
Základom je, aby ste si svoje nohy všímali pravidelne. Nehovorím len o ich prednej časti, ktorú vidíte pri klasickom pozeraní sa do zrkadla, ale hlavne o časti zadnej, ktorú si až tak nevšímame. Dajte si pozor na to, že metličky nie sú naozaj výrazné. Ide o malinké žilky, ktoré nevystupujú nad pokožku a majú slabofialovú farbu. Preto nie je vôbec ťažké ich prehliadnuť.

Ako postupovať po ich odhalení

Ak ste si metličky na svojich nohách všimli, máte šťastie. Pokiaľ totiž ochorenie podchytíte už v tomto štádiu, existuje veľmi vysoká pravdepodobnosť, že sa vyhnete operácii, noseniu kompresných pančúch alebo omnoho horším zdravotným komplikáciám, ako je napríklad trombóza.
Teraz je však dôležité, aby ste sa čím skôr objednali na cievne. Naozaj nečakajte a volajte, pretože tieto ordinácie neobjednávajú na týždeň či dva dopredu. Kým zobrali mňa, trvalo to takmer pol roka, a to som vyskúšala obvolať snáď všetky cievne ambulancie v meste.Žena leží v bazéne s vystretými nohami

Na čo sa pripraviť

Ak sa vám podarí kŕčové žily podchytiť v tejto fáze, nemáte sa naozaj čoho obávať. Lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí pravidelný pohyb, nosenie pančúch, to však iba pri nadmernej záťaži, natieranie nôh gélmi na kŕčové žily a ak trpíte nadváhou, tak to, že by ste mali zhodiť. Vidíte? Naozaj nič strašné.