Lezenie s deťmi

V súčasnosti sa lezenie stalo veľmi atraktívnym. Na mnohých miestach vznikli nové lezecké haly, dokonca lezecké steny sa objavujú aj na ihriskách pre deti. Nakoľko je lezenie prirodzenou a základnou formou ľudského pohybu, nie je pre deti náročné.

lezení

V akom veku môže dieťa začať liezť?
V podstate hneď, ako začne chodiť. Samozrejme musia byť k tomu prispôsobené podmienky. Ak by ste chceli dieťa viezť k lezeniu ako k športovej aktivite na pravidelnej úrovni, najvhodnejší vek je 5 rokov.
Prečo práve lezenie?

Lezenie je veľmi dobré pre rozvoj osobnosti a telesný vývoj.
Rozvíja rôzne zručnosti, a to:

ü Držanie tela, pohybový aparát, koordinácia pohybov, zmysel pre rovnováhu ako aj pohyblivosť, pohybovú fantáziu, orientačný zmysel, schopnosť diferenciácie.
ü Vedieť ovládať svoje vlastné telo a zhodnotiť svoje vlastné schopnosti – dieťa sa samé rozhoduje ako vysoko bude stúpať a kedy je vyčerpané.
ü Zmysel pre zodpovednosť, koncentrácia, trpezlivosť, disciplína, schopnosť učiť sa, dôverovať sebe i ostatným.

stěna

Je lezenie bezpečné?
Áno. Lezenie sa síce považuje za adrenalínový šport, no so správne použitými istiacimi pomôckami je riziko minimálne. V zásade sú bezpečnostné normy v lezeckých halách veľmi vysoké. Pri lezeckých stenách sú použité hrubé podložky, ktoré absorbujú pád. Avšak nie sú potrebné, nakoľko je istenie zabezpečené skúsenými inštruktormi. Taktiež si deti začínajú uvedomovať svoju zodpovednosť a rýchlo sa naučia správne posúdiť svoju silu a vytrvalosť.

horolezecká stěna

Čo potrebujeme, aby sme mohli začať liezť?
Lezenie je finančne nenáročné. Nakoľko väčšina lezeckých klubov má vlastné vybavenie, vedia zabezpečiť výstroj pre Vaše dieťa. Ak by ste si ale chceli zadovážiť vlastnú výstroj, je potrebný sedací úväz, lezecká prilba a obuv, ktoré nie sú drahé a vydržia niekoľko rokov.
Pri lezení neexistujú žiadne vonkajšie faktory, žiadne rozdiely, spoločná radosť je prvoradá. Prekonávanie vlastných hraníc, zmiernenie strachu, vlastná voľba cesty, dosahovanie cieľov.