Cestovanie vlakom ŽSSR a preprava batožiny: Aké máme možnosti?

Nech je zámerom práca alebo naopak rekreácia a dovolenka, častým dopravným prostriedkom nebýva len lietadlo a auto, ale takisto cesta vlakom. A samozrejme nesmie chýbať funkčná batožina, v ktorej so sebou nesieme tie najpodstatnejšie, ale možno i pár menej dôležitých vecí. V mnohých prípadoch sú riešením cestovné kufre na kolieskach, nakoľko ide o jednu z najpraktickejších a sympatických možností, najmä ak je batožina väčšia a viete, že ju budete častokrát prenášať.

Malé dievča s cestovným kufrom

  • Týmto spôsobom ju však môžete prenášať ťahaním po rovnej zemi, čo je určite prijateľnejšie ako nosiť takúto váhu na rukách alebo na chrbte.

V neposlednom rade mnohé z nich poskytujú takisto štýlový a moderný dizajn, pričom nemálo ľudí určite ocení aj túto dizajnovú stránku. Každopádne je čas posunúť sa v článku ďalej a zamerať sa na to, ako je to s prepravou cestovných kufrov vo vlakoch.
Konkrétnejšie sa pozrieme na to, aké možnosti v tomto smere poskytujú štátne železničné služby, čiže Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSR).
V tomto prípade je možnosť prenášať batožinu bezplatná, nehľadí sa ani na parametre, akými sú jej rozmery alebo hmotnosť, čo je celkom sympatický rozdiel oproti tomu, ak cestujete lietadlom. Obmedzení sme vlastne len do takej miery, akú určuje priestor nad alebo pod sedačkami, respektíve aby sa tam dotyčná batožina zmestila.

Batožina, peňaženka, doklady

Známe sú ale tiež vyhradené priestory alebo pojazdná úschovňa batožín. V prvom prípade za svoj cestovný kufor zodpovedáte len vy sám, no v situácii umiestnenia batožiny do pojazdnej úschovne je možné previesť ju so sebou bez toho, aby ste na ne museli dávať neustále pozor. V tejto druhej situácii ide o špeciálny priestor, respektíve vozeň, ktorý vašim kufrom dopraje spoľahlivú ochranu a komfort, no samozrejme za poplatok:

  • Jednorazové prevezenie batožiny stojí 1 euro, celodenné 2 eurá a týždenné 6 eur.