Ako zvládnuť pubertiakov!

Musíte najprv pochopiť, že s deťmi v tomto veku to nie je jednoduché. Čím skôr to pochopíte a zmierite sa s tým, tým lepšie pre vás a pre vaše ratolesti. Chápeme, že môže byť frustrujúce, že sa vám zo dňa na deň menia pred očami a to, čo s vami zdieľali, si už nechávajú pre sebe. Ak si však vezmete aspoň to málo z našich rád, veríme, že sa váš vzájomný vzťah zlepší.rodina.jpg

  1. Počúvajte ich. Aj keď budú mať odrazu iné názory na život. Každá osoba je jedinečná a výnimočná. Možno chce byť lekárom alebo učiteľom a vy s tým nesúhlasíte, lebo chcete, aby sa stal právnikom. No musíte vášho potomka nechať kráčať vlastnou cestou.
  2. Dajte im slobodu. Už ich nemusíte kontrolovať na každom jeho kroku. Chápeme, bojíte sa. No ak im budete dôverovať, veríme, že vás nesklamú. Musia sa naučiť kráčať životom aj samé, aby sa stali priebojnými a nezávislými. Skrátka slobodnými ľuďmi!
  3. Spoznajte ich priateľov. Usporiadajte napríklad nejakú párty u vás doma. Prípadne sa ponúknite, že ich budete ráno odvážať autom do školy. Možností je niekoľko. Nevnucujte sa, urobte to prirodzene. Budete tak vedieť, s akou partiou ľudí sa vaša ratolesti stretávajú.
  4. Obmedzte zákazy a príkazy, ale trvajte na jasných pravidlách. Nemusíte ich za každú zle spravenú vec potrestať. Bude to mať opačný efekt. Radšej sa s nimi o tom porozprávajte. Ak sa vo vašom živote udeje nová vec, napríklad bude chcieť vaše dieťa ostávať dlhšie vonku, hneď na začiatku stavte pravidlo, do ktorej hodiny môžu ostať vonku. Obe strany by sa mali zhodnúť. Samozrejme, berte do úvahy aj to, aký je človek zodpovedný a v akom veku sa práve nachádza.dívka.jpg
  5. Komunikujte. To je nesmierne dôležité. Bez toho žiadny vzťah nemôže byť zdravým a vyrovnaným vzťahom. Dokonca nemôže ani napredovať. Snažte sa s vašou ratolesťou rozprávať o všetkom. O tom, aký mala deň, čo plánuje vo svojom živote robiť, čo má rada. Nezabúdajte, že sa netreba vzdávať! Aj keď sa odmlčí, netreba to brať ako prehru!
  6. Rozprávajte sa s nimi o intímnostiach. Hoci sa vám to bude zdať na začiatku nesmierne ťažké a zložité, budete sa hanbiť, možno bude vaša reč stagnovať, nikdy však túto vec nezanedbávajte. Aj keď budete mať pocit, že vaša ratolesť toho vie oveľa viac. Skúste ju vypočuť a povedať vlastný názor. Hlavne si dôverujte.
  7. Majte ich radi. A berte ich takých, akí v skutočnosti sú. Aj keď sa vám niečo nebude pozdávať. Nemôžete chcieť, aby vaše dieťa šlo presne tou istou cestou ako ste išli vy. Sme individuálne bytosti a máme každý svoju vlastnú cestu pred sebou.