Ako priviesť deti k športu a k pobytu v prírode

  • 1. 8. 2019
  • By :
  • 0 Comment
  • Deti

V dnešnej dobe majú rodičia veľmi často len obmedzený čas, ktorý trávia so svojimi deťmi – väčšinou školákmi. Deti často trávia svoje poobedia v družine, prípadne doma a spôsob akým ich trávia nie je často práve najzdravšia možnosť. Deti príliš veľa času sedia a čo je ešte horšie je to, že ho trávia za obrazovkami – z ktorých nie vždy čerpajú informácie a učia sa, ale práve naopak, často sa hrajú nezmyselné hry alebo sledujú videá.Skákajúce deti na ihrisku.jpg
Pokiaľ je celá vaša rodina mestská a málokedy v pohybe, mali by ste zmeniť svoje návyky ako rodina, minimálne ako rodičia vášho dieťaťa, pretože je ťažké chcieť od dieťaťa aby malo zdravý životný štýl, keď ho vy zdravý nemáte. Musíte začať s pohybom, pobytmi v prírode a najlepšie od skorého veku dieťa naučiť, že je to prirodzené a príjemné. Začnite pohybom ako je chôdza, bicyklovanie, plávanie a sem tam pridajte naháňačku. Čím väčšiu zábavu z toho spravíte, tým viac sa dieťaťu bude pobyt vonku páčiť.
Tiež zistite, ako trávia voľný čas jeho kamaráti. Pokiaľ sú kamarátky či kamaráti vášho dieťaťa aktívny v nejakom športe, navštevujú nejaký klub alebo na fyzickú aktivitu zameraný krúžok, tak skúste vaše dieťa poslať skúsiť danú aktivitu spolu s kamarátom.Deti so skateboardom a loptou.jpg
Ak práve naopak, ani jeden z kamarátok či kamarátov nič nerobia, skúste sa zoznámiť s matkami a otcami týchto detí a porozprávať sa o tom. Môžete sa dohodnúť na tom, že by ste buď vy, alebo každý z nich brávali deti von, spoločne môžete pomôcť zorganizovať krúžok, alebo nájsť už existujúci, čo najvhodnejší pre vaše deti. Žiaden rodič nechce, aby jeho deti len trčali doma.
Ak vaše dieťa patrí k tým deťom, ktoré športy nemajú radi a nebavia ich, alebo z nich majú traumu, tak skúste pohyb do ich životov vložiť nenápadne. Spoločnú cestu do obchodu si urobte peši, nie autom, či autobusom. Prechádzajte sa spolu, prípadne vaše dieťa zoberte na plaváreň – všetko to robte iba ako formu zábavy a nerozmýšľajte nad touto zábavnou spoločnou aktivitou ako nad priestorom pre atletické výkony.