4 nenáročné bylinky pre vašu záhradu

Pestovanie byliniek v záhrade sa v poslednom čase stáva hitom. Nielenže sa takto môžete dopracovať k prvotriednej kvalite byliniek a korenín, ale aj získate lepší vzťah s prírodou okolo vás. Vskutku, neexistuje dôvod prečo by ste nemali začať s pestovaním vlastných byliniek. Platí to o to viac, že existujú druhy byliniek, ktoré sú absolútne nenáročné na pestovanie a starostlivosť o ne vám nezaberie takmer žiaden čas. Vidíte, aj leniví ľudia sa môžu tešiť z vlastnej bylinkovej záhrady a tešiť sa z toho, čím ich matka zem, prostredníctvom liečivých bylín a korenín, môže obdariť. Práve kvôli tomu vám prinášame zoznam 4 nenáročné byliniky pre vašu záhradu:

máta

1. Mäta– Mätu pozná azda každý. Jej mentolová, chladivá aróma a chuť sa skvele hodí najmä k horúcim letným dňom ale miesto si nájde aj v zime, keď útočí chrípka a iné choroby. Jej liečivé účinky poznali už naši predkovia a bylinu si veľmi vážili. Čo sa jej pestovania týka, je rastlina úplne nenáročná a rastie doslova sama bez starostlivosti. Chce len trochu slnka a priepustnú pôdu.

pažitka

2. Pažítka– Čo môže byť lepšie ako jarná pažítka ? Táto cibuľovina je nielen chutná a liečivá, ale aj úplne nenáročná na pestovanie. Za minimum starostlivosti sa vám odvďačí sviežimi lístkami, ktoré môžete použiť na čokoľvek.

3. Bazalka– Bazalka je symbolom stredomorskej kuchyne. Nenáročná bylinka s nenápadným vzhľadom oplýva aromatickými a liečivými vlastnosťami, akým niet páry. Či už vám ide o zlepšenie chuti pokrmu alebo pomoc pri trávení, bazalka vám pomôže bez toho, aby ste sa o ňu museli veľmi starať. Pozor len na to, že ide o letničku a neprezimuje u nás.

bazalka

4. Šalvia– Šalvia bola v stredoveku symbolom zdravia a môžeme povedať že zaslúžene. Dokáže vás zbaviť mnohých neduhov, jej pitie ale neodporúčame dlhodobo. Najlepšie je ju používať s prestávkami. Šalvia je na pestovanie veľmi nenáročná ale vyžaduje si dostatok slnka.