Výber vhodného LED pásika

Ako si vybrať LED pás
Z ponuky si môžete vybrať mnoho LED pásov a príslušenstva k nim. Pri výbere toho správneho a ako ho aj správne pripojiť a nainštalovať Vám pomôže tento článok.
Aký LED pás si teda vybrať a ako ho správne nainštalovať
Flexibilné LED pásy a výkonové LED (Power LED) je možné nakupovať po metroch, resp. kusoch. Keďže ich výkony závisia od dĺžky led pásov, resp. počtu a zapojenia výkonových LED, pre každý prípad je vhodný iný napájací zdroj.
Drvivá väčšina bežne dostupných LED pásov je napájaná 12V. LED pásy sú zložené z jednotlivých modulov, kde každý jeden modul je zložený z 3ks sériovo zapojených LED a z 1kusa rezistora (elektrický odpor), ktorý je tiež k nim zapojený do série.

led páska

Delenie pásika
Bežne dostupné LED pásy je možné kupovať teoreticky v ľubovoľnej dĺžke. Je ich možné strihať, samozrejme, vždy po nejakom module (nestriháme časti modulov). Táto možnosť strihania je obvykle označená aj na LED pásoch.
LED pásy je možné strihať obyčajnými nožnicami. Pásy je však nutné strihať iba na vyznačených miestach. Tieto miesta rozpoznáme podľa symbolu nožníc alebo toho že sa tu nachádzajú napájací plôšky. Tie potom slúžia k napájaniu celého odstrihnutého pása.
Pripevnenie LED pásika
 Pásy sú štandardne vybavené samolepiacou páskou pre rýchlu a jednoduchú montáž. V prípade opätovného použitia LED pása po odlepení a premiestnení na iné miesto, môžete pás opätovne prilepiť napríklad pomocou novej samolepiacej pásky.
Iným spôsobom je nalepiť LED pásik do hliníkového profilu, ktorý potom pomocou hliníkovej príchytky  prichytíte k podkladu. Výhodou tohto riešenia je okrem iného aj to, že hliníková lišta pôsobí aj ako chladič a predlžuje tak životnosť LED pásikov. Zároveň vďaka difúzoru ktorý prekrýva LED pásik dosiahneme efekt jednoliatosti svetla. Lišta je v neposlednom rade vzhľadovo efektnejšie riešenie.
 Pripojenie pásika
Pri celom balení (1m alebo 5m) pásika, je už koniec pása priamo z výroby opatrený zaliatymi vodičmi, čo umožňuje jeho jednoduché a rýchle pripojenie k napájaciemu zdroju. Ak budete deliť pás a na vzniknuté kúsky pásika nepoužijete pripájacie konektory, ale ich budete pripájať pomocou spájkovania, vzniknutý spájkovaný spoj je vhodné zaizolovať. Môžete k tomu použiť napríklad zmršťovaciu bužírku alebo lepšie silikón. 

led pásik

Napájanie LED
LED pásy sa napájanú výhradne napäťovými zdrojmi. Dostupné LED pásy sú v prevažnej väčšine uspôsobené pre napájanie z 12V.
Medzi základné parametre, ktoré uvádza výrobca LED pásov, patrí aj údaj W/m. Tento údaj hovorí o pripadajúcom príkone na 1 bežný meter pásu. Štandardne je táto hodnota 5W/m (čiže pre 1m potrebujeme zdroj 5W, pre 2m je to 2x5W = 10W atď). Pri voľbe napájacieho zdroja počítajme aj s miernou rezervou (cca 10-15% z výkonu zdroja), čiže na 15W použime napr. 18W zdroj LPH-18-12 (min. 16,5W) atď.
POZOR na LED pásy, ktoré sú dlhšie než 5m. Takého pásy je potrebné rozdeliť na viac kusov, aby ich jednotlivé dĺžky neprekročili už spomínaných 5m. Dôvod pre toto delenie je jednoduchý. Pri LED pásoch dlhších než 5m je ich príkon najmenej 25W, čiže pri napájaní 12V tečie takýmto pásom prúd najmenej 2A (25W / 12V = 2,08A). Takýto prúd je už schopný poškodiť LED pás a roztaviť jeho vodiče.