Hmyz nie je nepriateľ

Hmyzí hotel je drobná stavba na záhrade, ktorá, ako nám už napovedá jej názov, je určená pre hmyz. Mnoho ľudí asi nechápe, prečo by malo na svojom pozemku prevádzkovať hotel, ktorý k vám naláka ešte viac tejto otravnej hávede. Dôvodov je hneď viacero.

hmyz

Aj keď hmyz považujeme za otravnú háveď a väčšinou sa snažíme vymyslieť spôsoby ako sa ho zbaviť, v ekosystéme majú tieto tvory nezastupiteľnú úlohu. Mnohé druhy hmyzu, ako napríklad lienka, osa, alebo včela patria k predátorom. Ich hlavnou stravou nie je peľ, alebo nektár, ale iné druhy hmyzu. Sú to najmä tie druhy, ktoré my ľudia, označujeme za škodcov, pretože na našich záhradách spôsobujú neplechu. Ak však u seba ubytujete hmyz, konkrétne týchto predátorov, nemusíte si robiť veľkú hlavu zo škodcov. To je dôvod prečo by hmyzí hotel nemal chýbať na žiadnej http://www.flaviol.sk/blog/jesenne-potraviny-ktore-by-nemali-chybat-v-ziadnej-kuchyni záhrade, a to ani na tej vašej.

Asi viete ako takéto stavby vyzerajú. Ich estetická stránka však pre hmyz nepredstavuje žiadny rozhodujúci faktor. Ak teda chcete, aby sa na vašej záhrade ubytoval dostatok užitočných živočíchov, stačí i hromada starého dreva, kopa z konárov, alebo mieste kde hromadíte suché lístie zo stromov. Nemusíte teda ihneď stavať hotel ako taký, aj keď na záhrade vyzerá naozaj veľmi pôsobivo.

včela

Miesto kde môže hmyz nájsť prirodzený úkryt a miesto na život, je pozitívny ešte v jednej veci. možno si myslíte, že ho takto bude viac a tým pádom vám nedá pokoj. Funguje to ale presne naopak. na vašej záhrade sa síce bude vyskytovať viac druhov i väčší počet hmyzu, avšak namiesto toho, aby hľadali úkryt vo vašej obývačke, alebo na povale, budú svoju prácu vykonávať v blízkosti hotela. Treba si totiž uvedomiť, že hmyz naše príbytky nenapáda preto, aby nám spôsobil škodu a problémy, ale preto, že sme na svojich záhradách týmto živočíchom zlikvidovali takmer všetky prirodzené úkryty.